Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Dysart Swim Team repeats as Big Six champs

July 18, 2014
Dysart Reporter

2014 Big Six Swim Meet Results

The Dysart Swim Team competed at the Conference Swim-Offs on July 12th in Parkersburg. Dysart won the meet making its 5th straight win as Big 6 Conference Champions.

Dysart Swim Team Results:

Girls

8 & Under

100y Medley Relay: Alley Freemon, Landry Blackburn, Haven Barnhart, Reagan Glenn 2nd Place

25y Free: Reagan Glenn 3rd Place

25y Breast: Landry Blackburn 5th Place

25y Butterfly: Haven Barnhart 4th Place

50y Free: Reagan Glenn 5th Place

25y Back: Alley Freemon 3rd Place

100y Free Relay: Alley Freemon, Landry Blackburn, Abby Wilkins, Reagan Glenn 3rd Place

9-10

200y Medley Relay: Olivia Smith, Lizzie Borton, Carlie Spore, Aubree Monat 3rd Place

100y Individual Medley: Olivia Smith 5th Place

50y Free: Aubree Monat 2nd Place

50y Breast: Olivia Smith 4th Place

50y Butterfly: Aubree Monat 6th Place

100y Free: Carlie Spore 1st Place

50y Back: Carlie Spore 4th Place

200y Free Relay: Carlie Spore, Lizzie Borton, Olivia Smith, Aubree Monat 1st Place

11-12

200y Medley Relay: Natalie Tecklenburg, Carlie Hoppe, Sophie Winkelpleck, Ellie More 1st Place

100y Individual Medley: Natalie Tecklenburg 1st Place

50y Free: Carlie Hoppe 2nd Place

50y Breast: Carlie Hoppe 1st Place

50y Butterfly: Sophie Winkelpleck 2nd Place

100y Free: Sophie Winkelpleck 2nd Place

50y Back: Natalie Tecklenburg 1st Place

200 Free Relay: Sophie Winkelpleck, Ellie Moore, Carlie Hoppe, Natalie Tecklenburg 1st Place

13-14

200y Medley Relay: Emma Alpers, Cylie McNeal, Megan Carty, Allie Carty 1st Place

200y Individual Medley: Emma Alpers 3rd Place

50y Free: Allie Carty 1st Place

100y Breast: Allie Carty 4th Place

100y Butterfly: Megan Carty 1st Place

100y Free: Cylie McNeal 3rd Place

100y Back: Emma Alpers 2nd Place

200y Free Relay: Emma Alpers, Cylie McNeal, Megan Carty, Allie Carty 1st Place

15 & Over

200y Medley Relay: Kassie Hennings, Anna Garwood, Lauren Krupa, Bobbie Hilmer 2nd Place

200y Individual Medley: Kassie Hennings 1st Place

50y Free: Anna Garwood 1st Place

100y Breast: Anna Garwood 2nd Place

100y Butterfly: Lauren Krupa 1st Place

100y Free: Lauren Krupa 1st Place

100y Back: Kassie Hennings 1st Place

200y Free Relay: Anna Garwood, Bobbie Hilmer, Kassie Hennings, Lauren Krupa 2nd Place

Boys

8 & Under

100y Medley Relay: William Koenig, Josh Rivera, Lucas Albertsen, Hayden Spore 1st Place

100y Individual Medley: Josh Rivera 2nd Place

25y Free: William Koenig 2nd Place

25y Breast: Josh Rivera 2nd Place

25y Butterfly: Lucas Albertsen 4th Place

50y Free: Lucas Albertsen 4th Place

25y Back: William Koenig 2nd Place

100y Free Relay: William Koenig, Hayden Spore, Lucas Albertsen, Josh Rivera 1st Place

9-10

100y Individual Medley: Lance Moore 4th Place

50y Free: Caleb Rivera 2nd Place

50y Breast: Lance Moore 3rd Place

100y Free: Caleb Rivera 1st Place

50y Back: Evan Waller 4th Place

200y Free Relay: Lance Moore, Timothy Griswold, Evan Waller, Caleb Rivera 3rd Place

11-12

200y Medley Relay: Kolten Crawford, Marcus Albertsen, Tanner Porter, Zachary Griswold 2nd Place

100y Individual Medley: Marcus Albertsen 2nd Place

50y Free: Kolten Crawford 4th Place

50y Breast: Kolten Crawford 5th Place

50y Butterfly: Tanner Porter 2nd Place

100y Free: Marcus Albertsen 1st Place

50y Back: Tanner Porter -3rd Place

200y Free Relay: Kolten Crawford, Zachary Griswold, Tanner Porter, Marcus Albertsen 4th Place

13-14

200y Medley Relay: Kody Crawford, Ben Dvorak, Tate Hookham, Carter Spore 2nd Place

200y Individual Medley: Ben Dvorak 3rd Place

50y Free: Kody Crawford 2nd Place

100y Breast: Ben Dvorak 2nd Place

100y Butterfly: Tate Hookham 2nd Place

100y Free: Tate Hookham 1st Place

100y Back: Kody Crawford 2nd Place

200y Free Relay: Kody Crawford, Carter Spore, Ben Dvorak, Tate Hookham 2nd Place

15 & Over

200y Medley Relay: Nathan Dvorak, Zach Winkelpleck, Joel Wauters, Noah Garwood 1st Place

200y Individual Medley: Joel Wauters 1st Place

50y Free: Noah Garwood 1st Place

100y Breast: Nathan Dvorak 1st Place

100y Butterfly: Joel Wauters 1st Place

100y Free: Noah Garwood 1st Place

100y Back: Nathan Dvorak 1st Place

200y Free Relay: Zach Winkelpleck, Nathan Dvorak, Joel Wauters, Noah Garwood 1st Place

2014 Dysart Swim Team Members: Lucas Albertsen, Marcus Albertsen, Emma Alpers, Haven Barnhart, Landry Blackburn, Hannah Borton, Lizzie Borton, Bailey Brown, Allie Carty, Megan Carty, Kody Crawford, Kolten Crawford, Ben Dvorak, Nathan Dvorak, Alley Freemon, Anna Garwood, Noah Garwood, Reagan Glenn, Sam Glenn, Timothy Griswold, Zachary Griswold, Brianna Harvey, Karson Hennings, Kassie Hennings, Bobbie Hilmer, Elle Hookham, Tate Hookham, Carlie Hoppe, Erica Hoppe, Grace Johnson, Madison Koenig, William Koenig, Lauren Krupa, Donny Lyons, Alex McKinley, Ivy McKinley, Carlie McNeal, Cole McNeal, Cylie McNeal, Aubree Monat, Ellie Moore, Lance Moore, Alectra Murray, Kylie Murray, Tanner Porter, Ava Raub, Caleb Rivera, Joshuah Rivera, Ainsley Slade, Olivia Smith, Carlie Spore, Carter Spore, Hallie Spore, Hayden Spore, Natalie Tecklenburg, Evan Waller, Travis Waller, Joel Wauters, Abby Wilkins, Sophie Winkelpleck, and Zach Winkelpleck

Great job to all the swimmers, parents, and supporters for a very successful season and winning the Big 6 Conference Championship AGAIN!

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web